آخرین خبرهای شرکت
خانه » اخبار » سرو غذای داغ درظروف شیمیایی سرطانزا/ ظروف گیاهی درسایه مافیای پلاستیک!

سرو غذای داغ درظروف شیمیایی سرطانزا/ ظروف گیاهی درسایه مافیای پلاستیک!

خبرگزاری مهر: بر اساس آمار و شواهد استفاده مستمر از کیسه های پلاستیکی سالانه رقمی نزدیک به ۲۰۰ هزار تن پلاستیک تولید و به مصرف می رسد؛ رقمی که به دلیل شرایط شکننده ای که امروز محیط زیست کشور با آن روبروست می توان از آن به عنوان بحران عمیق زیستی یاد کرد.
به گزارش خبرنگار مهر، در جهان امروز موضوع حفاظت از محیط زیست به یکی از دغدغه های جدی جوامع بشری تبدیل شده و چالش های رخ داده بر اثر فعالیت های گسترده انسانها سبب بروز آسیب های جدی به اکوسیستم های آبی و خاکی شده است.
یکی از چالش هایی که پای انسان امروز را به بحرانی عمیق کشانده موضوع مواد زائد جامد شهری به ویژه پلاستیک است؛ این حقیقت بسیار تلخی است که امروز کره زمین در حصر این مواد پلاستیکی به ناحق گرفتار شده است.
ایران در میان ۱۰ کشور نخست دنیا در زمینه مصرف پلاستیک
به عنوان مثال امروز کشورهای پهناور و توسعه یافته ای همچون آمریکا و کانادا بدون در نظر گرفتن شاخص های زیستی زمین سالانه بیش از ۱۰ میلیون تن پلاستیک تولید و مصرف می کنند که بیش از نیمی از این میزان وارد چرخه محیط زیست شده که تنوع زیستی زیستمندان آبی و خشکی زمین را با خطرات جدی مواجه ساخته است.
این در حالی است که کشورهای در حال توسعه نیز در افزایش فزاینده تولید پلاستیک نقش بسیار پر رنگی را ایفا کرده که تداوم این شرایط نه تنها محیط زیست کره زمین را با خطرات جدی روبرو ساخته بلکه به رویکردهای اقتصادی نیز به دلیل هزینه جمع آوری این زباله، بازیافت و یا نگهداری آن در محل های مناسب دفن ضربه های بسیاری را وارد کرده است.
یکی از کشورهایی که در زمینه تولید و مصرف پلاستیک در میان ۱۰ کشور نخست جهان قرار گرفته ایران است؛ بر اساس آمار رسمی منتشر شده تنها در پایتخت ایران روزانه نزدیک به ۵۰۰ تن پلاستیک وارد چرخه محیط زیست می شود که در دراز مدت سبب اخلال در این چرخه شده و آسیب های آن غیر قابل جبران خواهد شد.
۲۱ تیرماه؛ روز بدون پلاستیک
در همین راستا از سال گذشته با یاری فعالان و دوستداران محیط زیست روز ۲۱ تیر ماه در فضای مجازی و شبکه های اجتماعی به عنوان “روز بدون پلاستیک” ثبت شده و امسال در دومین سال برگزاری آن برخی از کلان شهرهای کشور به تکاپو افتاده اند تا از عمیق تر شدن این بحران جلوگیری به عمل آورند.
به گفته کارشناسان حوزه محیط زیست تولید مواد زائد جامد شهری و افزایش فزاینده آنها در جامعه ایرانی که رابطه مستقیمی با افزایش جمعیت شهرها دارد به مصرف گرایی بیش از اندازه ایرانی ها تبدیل شده که در کنار گسترش سریع صنعت پتروشیمی، طیف وسیعی از مواد پلاستیکی مختلف توسط این صنعت تولید و بدین ترتیب ضایعات پلاستیکی نیز با همان نرخ در حال افزایش است.
در ایران سالانه ۲۰۰ هزار تن پلاستیک تولید می شود
تاریخچه صنایع پلاستیک در ایران به سال ۱۳۳۷ باز می گردد که مطالعات اولیه برای احداث کارخانه تولید پلی وینیل کلراید در اهواز آغاز شد و امروز این صنعت به رشد قابل ملاحظه ای دست یافته است؛ اما با تولید روز افزون انواع پلاستیک اندک اندک مشکلات ناشی از عدم بازیافت طبیعی آن در طبیعت به یکی از چالش های محیط زیست ایران تبدیل شده است.
پلاستیک به عنوان یکی از پرمصرف ترین و ارزان ترین محصولات شیمیایی جهان در دهه اخیر نقش قابل ملاحظه ای در تجارت، زندگی و رشد اقتصادی بسیاری از کشورها از جمله ایران داشته است.
این در حالی است که بر اساس آمار و شواهد استفاده مستمر از کیسه های پلاستیکی سالانه رقمی نزدیک به ۲۰۰ هزار تن پلاستیک تولید و به مصرف می رسد؛ رقمی که به دلیل شرایط شکننده ای که امروز محیط زیست کشور با آن روبروست می توان از آن به عنوان بحران عمیق زیستی یاد کرد.
یکی از انواع پلاستیک هایی که مورد استفاده روزمره قرار می گیرند کیسه های پلاستیکی غیر قابل تجزیه است؛ کیسه هایی ارزان قیمت که حتی به طور رایگان در فروشگاه های مواد غذایی و…در بین مردم توزیع می شوند به دلیل یکبار مصرف بودن به صورت زباله تبدیل شده و مشکلات زیستی ناشی از دور ریخت آن هزینه های بسیاری را به اقتصاد کشور تحمیل می کند.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*